گلایه شهروندان مینابی از افزایش کرایه محور میناب به بندرعباس

میناب - افزایش غیر قانونی کرایه در مسیر میناب به بندرعباس باعث نارضایتی و گلایه شهروندان مینابی شده است.

به گزارش پایگاه خبری میناب جنوب، همه ساله در تعطیلات نوروزی رانندگان خودروهای مسافربری شخصی اقدام به افزایش غیر قانونی در محور میناب به بندرعباس می کنند، وهیچ کسی هم نظارتی بر اقدام غیر قانونی آنها ندارند.

این گزارش حاکیست: میناب به بندرعباس ۹۰ کیلومتر است که کرایه هر نفری ۱۰۰ هزار تومان بود ولی یک هفته مانده به سال جدید کرایه هرنفر ۱۵۰ هزار تومان گرفته می‌شود، اگر به مسافت بندرلنگه تا بندرعباس نگاه کنیم متوجه می شویم که چه ظلمی به مردم حوزه شرق می شود، بندرلنگه تا بندرعباس ۲۰۰ کلیومتر است و کرایه هم هرنفری ۱۲۰ هزار تومان گرفته می شود.

تعدادی از شهروندان با بیان اینكه افزایش نرخ كرایه ها؛ شهروندان را به شدت رنجیده خاطر ساخته؛ ادامه دادند: دود افزایش كرایه ها؛ همچون گذشته و طبق روال معمول به چشم قشر ضعیف و محروم جامعه رفته و زندگی آنان را با مشكلات و معضلات متعددی مواجه كرده است.

شهروندان مینابی با توجه به بستر های بسیار ضعیف و ناچیز بخش حمل و نقل در شهرستان میناب؛ اظهار كردند: افزایش نرخ كرایه ها؛ ایاب و ذهاب مردم منطقه بویژه خانواده های روستایی، دانشجویان و دانش آموزان را با مشكلات جدی مواجه كرده است.

یك شهروند مینابی در گفت و گو با خبرنگار ما بیان كرد: در شهرستانی مانند میناب كه بستر و زمینه ناوگان حمل و نقل عمومی در آن بسیار ضعیف است و چاره ای برای آن اندیشیده نشده؛ شهروندان برای حمل و نقل، هزینه های گزاف و قابل توجهی را پرداخت می كنند.

نازنین نجفی اضافه كرد: این در حالیست كه در شهرهای بزرگ، شهروندان با صرف هزینه ای بسیار ناچیز در كوتاهترین زمان ممكن می توانند از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی به راحتی ایاب و ذهاب نمایند و به كارها و امور شخصی و روزانه خود بپردازند.

وی ادامه داد: نبود ناوگان حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس یكی از مشكلات عمده فراروی حمل و نقل در میناب است این در حالیست كه در اكثر شهرستان های استان چنین مشكلی وجود ندارد.

این دانشجوی جوان اضافه كرد: در بیشتر شهرستان های استان برای تردد به بخش ها و محورهای روستایی وسیله حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و مینی بوس وجود دارد در حالیكه در میناب چنین ظرفیتی وجود ندارد.

نجفی ادامه داد: آیا این انصاف و عدالت است كه مسوولان بدون در نظر گرفتن وضعیت مناطق مختلف كشور؛ قانون وضع كنند و به حقوق مسافران توجهی نداشته باشند؟

شهروند دیگری با انتقاد شدید از وضعیت كنونی نرخ كرایه ها؛ خاطر نشان كرد: علت افزایش نرخ كرایه ها چیست؟ چرا كسی به فكرقشر ضعیف جامعه نیست؟ چرا این سوال دیرینه مردم؛ همچنان از سوی مسوولان بی پاسخ مانده است؟

لیلا ذاکری از كم توجهی مسوولان در خصوص رفع مشكلات و نارسایی های فراروی بخش حمل و نقل در شهرستان به شدت انتقاد كرد و افزود: مشكل ناوگان حمل و نقل عمومی در میناب از فرط تكرار به مثنوی صد من كاغذ و دردی كهنه و قدیمی تبدیل شده و مردم به اجبار با آن كنار آمده اند.

این شهروند اظهار كرد: موضوع افزایش كرایه ها؛ با همه تكراری بودنش؛ معضلی است كه همواره دامنگیر مردم شده و فشار مضاعفی را بر آنان وارد كرده است.

ذاکری اضافه كرد: در واقع افزایش نرخ كرایه ها همواره گلایه و نارضایتی مردم را در پی داشته و به كرات مشاهده شده كه برخی از شهروندان به شدت نسبت به این موضوع واكنش نشان می دهند و بر سر افزایش كرایه به مشاجره می پردازند و این امر به نوبه ی خود؛ موجب بروز هنجاری های اجتماعی در جامعه می شود.

وی با اشاره به تبعات افزایش نرخ كرایه ها؛ بیان كرد: واكنش مردم و مقاومت رانندگان همواره مشاهده می شود و حتی در پاره ای از اوقات كه مسافران نسبت به افزایش خودسرانه كرایه ها اعتراض می كنند؛ رانندگان از امر جابجایی آنان خودداری می كنند.

شهروند دیگری خاطر نشان كرد: متاسفانه در شهری مانند میناب، شهروندان مطالبه گر نیستند و مسوولان توجه چندانی به این قبیل موارد ندارند و هر بار كه مسایلی نظیر افزایش نرخ كرایه پیش می آید این مردم هستند كه اول و آخر با آن كنار می آیند و مقامات برای رفع این مشكل زحمتی به خود نمی دهند.

مهدی رحیمی بیان كرد: مسوولان متوجه باشند كه رفع مشكلات مردم مهمترین وظیفه و مسئولیت مدیریتی آنان است كه باید بطور جد به آن بپردازند.
چرا مسافربرهای شخصی ساماندهی نمی شوند.

شایان ذکر است: مئسولان شهرستان میناب پاسخگوی این موضوع نیستند در این رابطه پاسخی ندارند که جای تأسف دارد .

خبرنگار : علی نجفی